Životospráva volejbalistů v Čechách

13.03.2011 09:26

Životospráva volejbalistů v Čechách I.

 

Autor Vojta Zach   

 

 

Životospráva by se dala označit jako soubor činností, které podporují sportovní výkon a prodlužují dobu sportovní kariéry. 

Co je to životospráva?
Je to chování a přístup volejbalisty. Do životosprávy profesionálního volejbalisty zahrnujeme jídlo, pití, (kdy, kolik, jaké), regeneraci (protahování, bazén, sauna, masáže). Zvláštní druh životosprávy představují takzvané doplňky stravy. Obecně se uchytil pro tento segment termín „sypání“. Dále je třeba se zmínit také o takzvané duševní životosprávě neboť i ta je důležitá a je praktikována v životě profesionálních volejbalistů. Správná životospráva je investicí do vlastní budoucnosti.

Fyzická životospráva volejbalisty by se dala rozdělit do dvou částí a to na týdenní životosprávu a předzápasovou životosprávu. V týdenní životosprávě jde o dlouhodobý proces, ve kterém je prostor pro zásadní změny (např. hubnutí, přibírání). Jde o pravidelnost a vyváženost stravy, o regenerační praktiky (pravidelné využívání dostupných regeneračních praktik). V té předzápasové jde o správné připravení organismu na zápasovou zátěž.

Týdenní fyzická životospráva

1) Jídlo, pití (kdy, kolik, jaké)

Strava profesionálního sportovce by měla být pravidelná, rozmanitá a bez takzvaných prasáren (jako klasická česká jídla: guláš se šesti, svíčková, knedlo zelo vepřo, kynuté knedlíky). Převažovat by měli dobře stravitelná jídla, která napomáhají regeneraci a dodávají potřebné živiny pro regeneraci a růst. Do tréninku a do zápasu by měli jít volejbalisté ve fázi mírného trávení (katabolizmu), což znamená jíst tak dlouho před tréninkem, aby proces trávení byl téměř u konce v době začátku tréninku. Pitný režim je samozřejmostí. V něm jde o vhodnou skladbu tekutin (bacha na alkohol) a správné dávkování (tělo je schopno zpracovat během jedné hodiny pouze 0,3 litru tekutiny, zbytek je zátěž pro organizmus). Nevhodnými návyky jsou kouření a alkohol. Kouření je samozřejmě nežádoucí a z hlediska fyzického výkonu nepřijatelné, nicméně je to zlozvyk, který někteří hráči jednoduše mají. Používají ho jako psychickou berličku, někteří jako obranu proti nadváze. V české extralize kouří přibližně třetina hráčů a alkohol, to je kapitola sama pro sebe, možná pro další článek :-).

Dodržování výše zmíněných principů můžeme vidět u zkušenějších hráčů, mladší hráči si tyto pravidla teprve osvojují a postupem času přicházejí na to, co jim pitné a stravovací režimy mohou přinést. Kuřáků v profesionálním volejbale přibývá, jako přibývá kuřáků v široké veřejnosti, jednoduše je to trend a je jen na jednotlivci a trenérech, jak se k tomuto nešvaru postaví.

 

2) Regenerace (protahování, bazén, sauna, masáže, kryoregenerace)

Regenerace by měla být pro profesionálního volejbalistu další tréninkovou jednotkou, a to ve smyslu součásti přípravy na utkání. Není to jen okrajová záležitost, jak to vnímá mnoho profesionálních volejbalistů. Problémů s regenerací je několik. Například 2 den po regeneraci (hlavně po praktikách typu bazén, sauna, výřivka) je ovlivněn (zpomalen) senzorický a motorický systém, připadáte si nesví. Další problém s regenerací je ten, že ne každý snáší všechny regenerační praktiky: bazén, sauna, vířivé vany. Nicméně ve většině případů jde o předsudky a o zvyk, neboť možností je dnes mnoho a každý si určitě najde své regenerační nástroje, když chce! Protahování je dnes běžně zavedeným způsobem jak aktivace, tak regenerace a je pevnou součástí tréninkového procesu.

Regenerace je všeobecně vnímána jako vedlejší část tréninkového procesu a to napříč celým hráčským spektrem. Nelze to samozřejmě říci o všech. Myslím, že pravda je tato: Část zkušenějších hráčů si osvojila jistý druh regeneračních praktik s vědomím, že jsou na tyto praktiky zvyklí a nepotřebují nic jiného. Mladí hráči zase regenerační praktiky využívají nepravidelně, sporadicky s tím, že je nic netrápí a být fyzicky výkonný pro ně není problém (skáču dost, rychlý jsem dost, silný jsem dost). Málokdy přemýšlejí - můžu skákat víc, můžu být rychlejší, můžu být silnější a moje volejbalová kariéra se prodlouží. Pokud do oblasti regenerace nezasáhne sám trenér, málokdy hráči správně dbají na tuto část životosprávy a následkem jsou zranění a nevýkonnost. Nelze všechny hráče domestifikovat (házet do jednoho pytle). Trend v České republice, ale i v jiných volejbalových zemích, je zřejmý – „regenerace není to podstatné“.

 

3) Doplňky stravy

Doplňky jsou zvláštní formou životosprávného procesu. Jsou to převážně speciální (uměle vyrobené) přípravky, které doplňují stravu volejbalisty. Jsou pro regeneraci, aktivaci, hubnutí, přibírání, ochranu. Regenerační sypání – sacharidový nápoj (sachariďák), magnesium, bcca (aminokyseliny), ... Aktivační sypání – Creatin, guarana, kofeinové přípravky. Hubnutí – Karnitin. Přibírání – Proteinový nápoj, proteinové tyčinky, creatin. Ochrana – Bcca (ochrana svalové hmoty).

Doplňky stravy dnes mají své nepopiratelné místo v životě profesionálních volejbalistů. Kluby tyto doplňky stravy nezahrnují přímo do hmotné podpory hráčů (dresy, boty, pití, atd.), ale často vyjednají pro hráče, na základě sponzorských smluv, lepší ceny pro své svěřence. Toto „sypání“ je individuální činností každého hráče. Spadá do působnosti maséra, nebo trenéra na fyzičku, který dává doporučení (nikdy nenařizuje). Vše se samozřejmě děje v rámci dopingových pravidel, která jsou ve volejbale porušována jen sporadicky. Tyto doplňky stravy jsou vhodné pro nabírání svalové hmoty (u rachitičtěji založených volejbalistů), pro odbourávání tuků (karnitin), pro regeneraci (sacharidový nápoj), pro ochranu svalového aparátu (Aminokyseliny Bcaa), pro ochranu kloubů (kloubní výživy).

 

Životospráva volejbalistů v Čechách II.

 

 
 

 

Ve druhém díle se podíváme na předzápasovou a zápasovou přípravu, nahlédneme do psychické životosprávy. 

Zápasová fyzická životospráva

Životospráva před zápasem je jedním ze základních kamenů výkonu v utkání. Při venkovních utkáních ve vzdálenějších lokacích je běžný společný oběd, který by se měl skládat z dobře stravitelných potravin, což znamená (bez omáček, žádné smažené, bez knedlíků). Běžnou praxí v české extralize je, že hráči mají volnou ruku ve výběru předzápasového jídla. Což vede hlavně u mladších hráčů ke konzumaci nevhodných jídel. U zkušenějších hráčů se tato nevhodná jídla neobjevují vůbec nebo jen sporadicky. Při domácích zápasech je ve většině klubů stravování se každý po svém. Samozřejmě existují výjimky, kdy je předzápasový oběd společný i při domácích utkáních. V těchto vzácných případech je jídlo téměř vždy vhodně zvoleno, vzhledem k nadcházejícímu utkání.

Samotný zápas je z pohledu životosprávy jednoznačný. Hlavním úkolem všeho. co si těsně před zápasem nebo v zápase „nasypeme.“ je uvést hráče do aktivního nabuzeného stavu. Běžnou praxí je používání prostředků: Red Bull, kafe, brufen (někteří hráči hrají jen s brufenem :-), creatin, energetické gely, hroznový cukr, dortíky všeho druhu - opět diskutabilní, nicméně reálné.

Po zápase nastává pro tělo kritické období, kdy svaly jsou významně vyčerpány, energetické zásoby jsou o poznání menší a tělo se horečně snaží obnovit rovnovážný stav - doplnit cukry, minerály, vitamíny atd.. Také po mentální stránce je hráč vyčerpán, neboť 2 až 4 hodinové soustředění na zápas (beru v úvahu čas kdy je hráč v zápasovém prostředí, tedy hodinu před zápasem, zápas, půl hodiny pozápase) je velká zátěž pro senzoriku a psychiku hráče. A právě zde vzniká paradox, který nemá řešení.  

Fyzická část hráče potřebuje doplnit tekutiny, vhodně se najíst (opět nezatížit zažívací trakt těžkým jídlem) a odpočívat.  

Psychika hráče potřebuje uvolnění, potěšení, odreagování což je spojeno s chutným jídlem (často to znamená již zmíněnou prasárnu), dobrým pitím nejlépe s opojným účinkem (alkohol), čehož je důsledek následná fyzická aktivita na různých druzích večerních zábav. V české kotlině je zvykem chodit po zápase na pivo, myšlen tím je celý tým. Tato praktika často ukazuje vnitřní zdraví týmu, když jdou všichni (známka celistvosti týmu) a i když je to proti fyzické životosprávě z hlediska té psychické jde o nenahraditelnou praktiku.

Psychická životospráva
Psychická životospráva je nedílnou součástí sportovního výkonu. Často tento soubor činností je v přímém rozporu s životosprávou fyzickou, neboť někdy vyžaduje jisté, pro tělo nepříznivé, praktiky, které jsou ale pro psychiku hráče nepopiratelně přínosné. Do této životosprávy patří dobré jídlo (často tučné, nezdravé), dobré pití (alkohol), diskotéka, večírek s přáteli, večírek s týmem (to je zvláštní druh týmové psychické životosprávy), jiný druh fyzické činnosti (běžky, sjezdovky, běh, plavání), hazardní hry (karetní, strojové, sázkařské), počítačové hry, vytváření si příjemných chvil s rodinou, příbuznými, kamarády (kafíčka, večeře, plesy), atd. atd. atd.

Psychická únava se dostavuje stejně jako únava fyzická a lze jí předcházet a lze s ní bojovat, stejně jako s únavou fyzickou. Často se nakonec ukáže, že tyto dva důsledky profesionálního sportu jsou spojené nádoby. Objevují se spolu a spolu i mizí.


Shrneme li životosprávu do pár vět, vyjeví se nám tyto skutečnosti. Životosprávu můžeme rozdělit do dvou částí:

A) na životosprávu fyzickou, ve které jde o správné zacházení s tělem sportovce s přihlédnutím k aktuálním a budoucím požadavkům. 

B) na životosprávu psychickou, která ovlivňuje duševní rovnováhu v psychicky náročném prostředí volejbalového profesionálního života

 

Pronájem kurtů

Vyplňte prosím níže uvedené údaje:

Nejbližší akce

17.12.2016 11:31
VOLEJBALOVÝ KLUB ROUDNICE NAD LABEM VÁS SRDEČNĚ ZVE NA TRADIČNÍ NOVOROČNÍ TURNAJ! KDY? V sobotu 7. ledna 2017 KDE? Hala BK Real, sportovní areál Pod lipou V KOLIK? Prezence od 9.15, zahájení v 10.00 KDO? Ženy, muži, veteráni 40+ ZA KOLIK? Startovné 800Kč / družstvo Turnajový den...

Aktuality z Roudnice a okolí

14.04.2016 11:50
Zveme všechny přátele turistiky v sobotu 30. dubna 2016 na 37. ročník Jarního putování okolím...
14.04.2016 11:18
V rámci celostátní akce Ukliďme Česko pořádají Vladimír a Dana Skořepovi úklid 16. dubna...
1 | 2 | 3 >>

Kontakt

Volejbalový klub Roudnice nad Labem Volejbalový klub
413 01 Roudnice nad Labem
+420775109162 info@volejbalroudnice.eu