Odpočinek: Nepodceňujte ho u volejbalu

05.05.2010 06:26

Odpočinek: Nepodceňujte ho u volejbalu

Autor Jiří Popelka     
masáž pomáháDohrál jsi zápas, prohrál jsi, kouč šílí, ty šílíš, nějaký idiot ti radí, aby sis dal strečink a něco k jídlu…akorát tě to rozčílí, popadneš tašky, zapadneš do auta a jedeš domů tak rychle, jak to jen jde.  
 
 
 
Zní to povědomě? Odpočinek je něco, co hráči volejbalu běžně zanedbávají.

Co je to a proč to mám dělat?
No, dobrá otázka. Hlavní úkol odpočinku je pomoci sportovcům adaptovat se rychleji na trénink a redukovat jejich únavu. To znamená, aby byli rychleji schopni vrátit se do hry a při další akci byli silnější, aby byli schopni trénovat s větší silou a dostat ze sebe víc.

Takže, děláš práci, což je trénink nebo zápas. Tvé tělo se unaví, výkon a psychické schopnosti klesají. Jak se zotavuješ, tvé tělo se vrací do normálu a kromě zotavení se také přizpůsobuje. Což znamená, že z tréninku si neseš svůj zisk. Pokud správně odpočíváš, tento zisk se projeví rychleji, také budeš moci rychleji znovu trénovat. Odpočinek ti skutečně dovolí získat více z každého tréninku, dovolí ti trénovat s větším zápřahem a jednoduše nabýt více schopností tím, že odvedeš víc práce. Bez odpočinku se také může se stát, že se přetrénuješ.

Způsoby odpočinku:
Strečink
Strečink, nejjednodušší forma odpočinku…už mnoho z nás to dlouho nedělá. Jen to udělej! Po zápase, po tréninku, dej si strečink. To zotaví tvé svaly, natahuje je a vrací do té podoby, než jsi jim dal zabrat.
 
Masáž
Masírování uvolňuje svaly a pomáhá vyplavit toxiny. Masáží se léčí zranění, zmírňuje bolest a stres, zlepšuje krevní oběh a uvolňuje napětí. Masáž je bezpochyby nejstarší formou terapie; je to něco, co zvířata i lidé dělají téměř instinktivně, chtějí-li poskytnout útěchu a zmírnit bolest.
 
masáž uvolňuje 

Horká / studená sprcha
Může být po tréninku nebo zápasu. Slouží k stimulaci nervového systému a zvýšení krevního toku do svalů. Stále se o tomto mechanismu spekuluje, ale technika je to populární a zanechává tělo svěží.

Ledová koupel
Dobrý nápad. Vlez si do jedné. Bolí, jsou nepohodlné, ale budeš se cítit lépe. Stejný princip jako studená sprcha. Taky se ledová může střídat s horkou sprchou.

Aktivní odpočinek
Zajezdi si na kole, dej si dlouhou procházku, zaplav si, dej si strečink. Aktivní odpočinek je to pravé ořechové. Jednoduše. Hýbeš svaly, pomáháš krevnímu oběhu a vytlačuješ z těla veškerý binec, co se ti usazuje ve svalech. Znovu získáváš pohyblivost, zvyšuje se proudění krve do svalů, podporuješ zotavení…a cítíš se líp. Můžeš to vyzkoušet po schůzi.

Spánek
Velmi nedoceněný způsob odpočinku. Nedostatek spánku si s tvými hormony udělá, co chce. Spánek prospívá procesu zotavení, stejně jako všem funkcím těla. Během spánku se uvolňuje růstový hormon. Růstový hormon napomáhá růstu svalů, formování kostí, a jiným funkcím, které potřebuješ k zotavení. Vylučování hormonu se snižuje, když nespíš. Nedostatek spánku brání zotavení. To je jedna z nejjednodušších věcí, které můžeš udělat…takže jdi do postele.

Pronájem kurtů

Vyplňte prosím níže uvedené údaje:

Nejbližší akce

17.12.2016 11:31
VOLEJBALOVÝ KLUB ROUDNICE NAD LABEM VÁS SRDEČNĚ ZVE NA TRADIČNÍ NOVOROČNÍ TURNAJ! KDY? V sobotu 7. ledna 2017 KDE? Hala BK Real, sportovní areál Pod lipou V KOLIK? Prezence od 9.15, zahájení v 10.00 KDO? Ženy, muži, veteráni 40+ ZA KOLIK? Startovné 800Kč / družstvo Turnajový den...

Aktuality z Roudnice a okolí

14.04.2016 11:50
Zveme všechny přátele turistiky v sobotu 30. dubna 2016 na 37. ročník Jarního putování okolím...
14.04.2016 11:18
V rámci celostátní akce Ukliďme Česko pořádají Vladimír a Dana Skořepovi úklid 16. dubna...
1 | 2 | 3 >>

Kontakt

Volejbalový klub Roudnice nad Labem Volejbalový klub
413 01 Roudnice nad Labem
+420775109162 info@volejbalroudnice.eu