Jak upravit antukový kurt před a po sezoně

14.05.2016 08:18

Úprava kurtu na jaře

 
Kdy začít?
S přicházejícím jarem sledujeme, kdy nastane dokonalé rozmrznutí kurtu. To se pozná tak, že se buď propíchne hmota kurtu jehlou nebo se ušlape cca 50 cm kolečko a když se nehoupe (je již zpevněno), může se s jarní údržbou začít. Zkoušku dělat vždy na stinném místě kurtu, protože zde trvá rozmrznutí déle.
 
Odstranění nečistot
Pro odstranění vyvstalé hrubší škváry a různých nečistot je vhodné použít kurtové koště a doslova proti srsti tyto hrubší součásti kurtu vymést. POZOR! nejedná se odstraňování antuky až do škváry, ale jen citlivě vše vyčistit. Hlavně nepoužít hrábě nebo lopatu a snažit se něco sloupnout. Pro představu se jedná cca o 3–5 koleček nepotřebného materiálu. Kdybychom tento krok neudělali, nová antuka by se obtížně spojila se stávajícím podkladem.
 
Válcování
Jakmile jsou lajny zašlapány, můžeme už začít podélně celoplošně válcovat. Na závěrečné případné doklepnutí lajn, jsou k tomu určeny speciální kovové pěchy. Za několik minut jsou lajny znovu osazeny a je nalajnováno opět na celý rok. Začínáme válcovat ručním VYPUŠTĚNÝM válcem max. do 150 kg (průměr ne menší jak 30 cm, čím vyšší-tím lepší). Válcuje se bez ohledu na zbytek listí, pouze sesbírat hrubé předměty, jakou jsou větvě od stromů apod. Každé místo se válcuje cca dvakrát.
 
Kropení
Celou plochu důkladně pokropte (potopit místo od místa pod vodu). Toto první prolití a následné válcování je velice důležité pro budoucí spojení antuky a pokladní vrstvy. Po opadnutí vody, přemeťte celou plochu kurtovým koštětem. Po zaschnutí (když se šlapáním přesvědčíte, že se jarní antuka již nelepí na tenisky) znovu celou plochu uválcujte ručním válcem cca 2×.
 
Doplnění novou antukou
Takto připravená plocha je schopná prvního jarního antukového doplnění. Natahování antuky se provádí pomocí dřevěného hrabla. Z kolečka si do lopaty naberete antuku a udělá se hromádka, která se rovnoměrně roztáhne hrablem. Nesnažit se dělat nějakou vrstvu, jen mírně přitlačit a rovnoměrně roztahovat. Zručný brigádník-člen zvládne dávkování rovnou lopatou z kolečka.
Takto se celoplošně provede první jarní natažení novou antukou. Vždy po natahování nové antuky následuje přemetení. 
Celou plochu důkladně potopit místo od místa pod vodu.
Pro dosažení maximální roviny antukového krytu je zapotřebí natáhnout slabší provázek ve sklonu hřiště a to nám ihned odhalí, kde je málo nebo více antuky.
 
Kropit a válcovat
Dále se opět celá plocha kurtu několikrát pokropí a válcuje. S narůstající tvrdostí kurtu se do napouštěcího válce postupně dopouští voda. Je samozřejmé, že se nesmí těžším válcem dělat na kurtu prudké pohyby do stran, protože potom se plocha nezhutňuje, ale jen trhá. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je, aby bylo důsledně dodrženo střídání JEDNO POKROPENÍ A DVOJTÉ UVÁLCOVÁNÍ. Jakmile by se jen válcovalo bez vody, vzniká velmi nebezpečný moment a to utržení antuky od škváry.
 
Dělat z kurtu betonku, to nemá cenu! Konečné „spečení“ antuky a škváry udělá jen teplé počasí a sluneční svit. Kromě toho je pochopitelné, že přebitá škvára nemůže mít tak dobré sání srážkové vody jako ta, která je zhutněna jen tolik, kolik potřebuje. Další zhutňování těžkým válcem je pro kurty proto zbytečné, antuka se na povrchu může zhutňovat jen vypuštěným ručním válcem, to je pro slabou vrstvu antuky dostačující, když je zapotřebí vůbec zhutňovat.
 
Počet opakování voda-válec, je individuální. Závisí od doby, kdy je samotná údržba prováděna, jaké je teplo přes den a v noci, kolik bylo v zimě sněhu na kurtě apod.
 
Síťování
Konečnou finální úpravou je tzv. síťování. To se provádí rovnoměrným rozhozem antuky pod síťovačku. Dělat max. po 3m pásech a síťovačkou antuku zatočit. Až pak se vede síťovačka podélně. Jelikož se jedná o činnost u které je zapotřebí určité finesy, je možné tuto poslední slabší vrstvu antuky roztáhnout dřevěným hrablem.
Tuto finální vrstvu řádně pokropit. Po zaschnutí přemést kurtovým koštětem a cca dvakrát válcovat a kropit. Na závěr, před první hrou, přemést kurtovým koštětem.
 
Je možné, ihned po dokončení jarní údržby, zahájit lehčí hraní.
 
Ač se to může zdát někomu hodně, tak množství antuky pro zhotovení jarní údržby standartního kurtu o rozměrech 36m x 18m je v rozmezí 1,5t – 2t. Bez jarního přihození antuky se z kurtu stává pomalu ale jistě jen tvrdá červená deska.
 
Nečekejte s objednávkou antuky až na jaro a objednejte si jí ještě na podzim. Většina klubů lehkomyslně nechává tuto starost až na březen/duben, kdy mají dodavatelé antuky nejdelší dodací lhůty. To, že máte sklad nezateplený, prašný či trochu vlhčí nevadí, dnes se prodává i antuka pytlovaná (1 pytel cca 35kg).
 

Úprava kurtu na podzim

 
Prvním krokem je samozřejmě úklid listí, větviček a dalších nečistot, protože po rozrušení dvorce mrazem by docházelo k průniku tohoto bordelu do antuky.
 
Co s mechem, který se tvoří po okrajích dvorce? Jednoduchá rada. Počkejte na první mrazík, který nadzvedne a uvolní kořínky mechu a ty jdou snadněji seškrábnout hliníkovou škrabkou. Tímto způsobem se docela dobře mech na zimu zničí a pokud pravidelným škrábáním v průběhu sezóny budete mech seškrabovat ušetříte za drahé přípravky, které většinou kvůli sousedství s nějakým parkem či lesíkem, nefungují.

 

Pronájem kurtů

Vyplňte prosím níže uvedené údaje:

Nejbližší akce

17.12.2016 11:31
VOLEJBALOVÝ KLUB ROUDNICE NAD LABEM VÁS SRDEČNĚ ZVE NA TRADIČNÍ NOVOROČNÍ TURNAJ! KDY? V sobotu 7. ledna 2017 KDE? Hala BK Real, sportovní areál Pod lipou V KOLIK? Prezence od 9.15, zahájení v 10.00 KDO? Ženy, muži, veteráni 40+ ZA KOLIK? Startovné 800Kč / družstvo Turnajový den...

Aktuality z Roudnice a okolí

14.04.2016 11:50
Zveme všechny přátele turistiky v sobotu 30. dubna 2016 na 37. ročník Jarního putování okolím...
14.04.2016 11:18
V rámci celostátní akce Ukliďme Česko pořádají Vladimír a Dana Skořepovi úklid 16. dubna...
1 | 2 | 3 >>

Kontakt

Volejbalový klub Roudnice nad Labem Volejbalový klub
413 01 Roudnice nad Labem
+420775109162 info@volejbalroudnice.eu